Stara Sól
Święty Michał Archanioł
kościół w Starej Soli
cerkiew w Michniowcu
KOŚCIÓŁ W ROZŁUCZU
pw. św. Franciszka Borgiasza
UWAGA COPYRIGHT
Wszystkie materiały prezentowane na stronach tego serwisu (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)
chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.Wszelkie prawa zastrzeżone
All rights reserved
© 2011 TOnZ - Oddział Bieszczadzki
obsługa merytoryczna:
administracja strony:
galeria
Rozłucz to wieś leżąca przy drodze pomiędzy Starym Samborem a Turką (obecnie Ukraina).
Przed wojną słynęła jako miejscowość letniskowa (wody lecznicze, baseny) a zimą narty. Ponieważ we wsi co najmniej od XVIII wieku żyli rzymskokatoliccy, Polacy a później niemieccy koloniści tegoż wyznania, zaistniała potrzeba budowy tu kościoła. Zrealizowano to na początku XX wieku. Pomysłowi sprzyjała także rosnąca liczba letników. Dzięki temu w 1902 r. konsekrowano nową świątynię, wybudowaną z drewna. Początkowo wyposażoną ją w XVIII wieczny ołtarz i tabernakulum z kościoła w Turce. Niestety po przymusowym wysie- dleniu stąd Polaków w 1944 r. kościół przejął miejscowy sowchoz i zamienił na spichlerz. Nieremontowany przez lata obiekt popada w całkowitą ruinę i grozi mu w każdej chwili zawalenie. Co prawda proboszcz kościoła w Turce w końcu po wielu latach starań odzyskał świątynie ale próby reaktywacji we wsi parafii rzymskiej jak na razie nie powiodły się. Żyje tu nadal wielu Polaków ale po wojnie zmuszeni zostali do przejścia na prawosławie. Więcej o Rozłuczu w „Bieszczad” T. 13.
Kościół stoi na niewielkim wzniesieniu
fot. B. Augustyn (2008)
opracował: Bogdan Augustyn
plan schematyczny świątyni